CZAS NA ZMIANY, NIE MAM PRACY, SZUKAM!, PIERWSZA PRACA

10 PYTAŃ, KTÓRE MUSISZ ZADAĆ NA ROZMOWIE O PRACĘ

Obojętnie, czy idziesz na rozmowę po raz pierwszy w życiu, czy jesteś już recydywistą – są pytania, które, zadane podczas rozmowy rekrutacyjnej, robią wrażenie na przedstawicielach firmy, a co najważniejsze – dostarczą Ci informacji, których w inny sposób byś nie uzyskał. I nie mówię tu o pytaniu o wynagrodzenie.

Oto one:

Jakie umiejętności i doświadczenie powinien mieć idealny kandydat na to stanowisko?

W ogłoszeniu pracodawcy zawierają informacje w tym zakresie, ale zawsze warto dopytać o szczegóły i odpowiedzieć sobie na pytanie – „czy to stanowisko jest rzeczywiście dla mnie?”

Jak można opisać zakres odpowiedzialności na tym stanowisku?

Jedno z najważniejszych pytań. W większości przypadków to rekruter, bez pytania, przedstawi Ci zakres obowiązków i odpowiedzialności, ale gdyby on zapomniał – to Ty pamiętaj o tym -koniecznie!

Jakie są największe wyzwania, przed którymi stanie nowo zatrudniony pracownik?

Zawsze jakieś są. Po to się zatrudnia ludzi, aby rozwiązali jakiś problem. Dobrze, jeśli pracodawca powie Ci szczerze, po co chce zatrudnić pracownika. Jeśli nie mówi prawdy, to tylko jego strata, fałszywość lub sztuczność wypowiedzi wychwycisz w lot – nawet bez doświadczenia.

Jak by Pani/ Pan opisał kulturę pracy panującą w firmie?

Przeprowadzając rozmowy rekrutacyjne staram się zawsze opowiedzieć kandydatom, jak się w firmie pracuje i poprzeć to kilkoma danymi, które moją wypowiedź uwiarygodnią, ale wiem, że w wielu firmach pytanie o kulturę organizacji nadal stanowi niewygodny temat. Nie bój się pytać – atmosfera i kultura panująca w firmie to jeden z czynników, które wpływają na to, że dobrze czujemy się w pracy.

Czy może mi Pani/ Pan opowiedzieć o zespole, w którym będę pracować?

Kilka(naście) lat temu byłam na ważnej rozmowie o pracę– jako kandydatka. Szefowa działu, do którego aplikowałam bez ogródek opowiedziała mi o problemach, które widzi w zespole, którego miałam zostać liderem. Podjęłam się wyzwania, a ona mi zaufała i razem zrobiłyśmy wiele dobrego. Piszę to po to, aby Cię przygotować do tego, że możesz usłyszeć rzeczy, które mogą Cię przerazić, zaniepokoić i nie zawsze będzie to cukierkowa wizja super teamu! Nie bój się – jeśli stwierdzisz, że jesteś gotowy na wyzwania – podejmij je.

Jakie są perspektywy i możliwości rozwoju zawodowego w firmie?

Czasami zdarza się, że rekruter nie będzie w stanie opowiedzieć Ci, co będziesz robić w firmie za kilka lat. To zależy w dużej mierze od Ciebie i tego, co wniesiesz do zespołu. Śmiało mogę powiedzieć, że im większa organizacja, tym z pewnością możliwości jest więcej. Nie oznacza to jednak, że w mniejszych firmach utkniesz na jednym stanowisku do emerytury. Odpowiedź na to pytanie powinna raczej dać Ci odczucie, czy w firmie w ogóle mają miejsce awanse te pionowe, ale i poziome.

W jaki sposób są mierzone wyniki i rezultaty pracy na tym stanowisku?

To ciekawe pytanie, zwłaszcza na stanowiskach, gdzie nie robisz zestawień „na czas i ilość”. W takich przypadkach osobiście stosuję wskaźnik jakościowy – zadowolenia z obsługi klienta wewnętrznego. Podejrzewam, że w wielu firmach to pytanie może wprawić Twojego rozmówcę w zakłopotanie, ale co tam – może wyciągnie wnioski i się przygotuje na kolejne rozmowy i pytania z serii „trudnych”.

Czy firma oferuje możliwości dalszej nauki i rozwoju w wybranym obszarze?

Powiedziałabym, że to powoli staje się standardem – szkolenia językowe, kursy specjalistyczne, podnoszenie kwalifikacji zawodowych. W dzisiejszym świecie to wymóg, aby pracownicy byli na bieżąco i mogli się rozwijać. Warto mieć pewność, że w organizacji, do której aplikujesz również wyznają te zasady.

Jakie są najważniejsze problemy, przed którymi stoi organizacja?

To nie jest pytanie do prezesa dotyczące jakiejś tajemnej wiedzy, tylko do zaangażowanego w rozwój firmy managera działu. Nie idź do firmy, w której usłyszysz, że wszystko jest świetnie i organizacja nie ma żadnych problemów. To bzdura!

Kiedy mogę się spodziewać informacji zwrotnej od Państwa?

   Osoba, z którą rozmawiasz sama powinna CI o tym powiedzieć, ale gdyby zapomniała – przypomnij jej. Masz prawo oczekiwać informacji zwrotnej – nie ważne, jaka by ona nie była.

No to ciao i do zobaczenia gdzieś na rozmowie rekrutacyjnej,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *