NIE MAM PRACY, SZUKAM!, PIERWSZA PRACA

9 PRZYCZYN, DLACZEGO NIEKTÓRE CV WRZUCAM DO KOSZA

Są dwa wyjścia. Albo Twoje CV wyróżni się na tle całej stery dokumentów, albo wyląduje gdzieś przy końcu, a co się z tym wiąże – czeka je niechybna zagłada – w najlepszym wypadku zostanie włożone do segregatora pt. „nigdy nie otwierać”, a w najgorszym – pożre je biurowy rekin, czyli niszczarka.

To nieprawda, że w niszczarce lądują tylko kandydaci, którzy nic sobą nie reprezentują. Możesz być świetnym kandydatem na stanowisko, ale jak spieprzysz swoje CV, to możemy się nigdy nie spotkać na rozmowie o pracę. Powiem Ci, dlaczego rekruterzy odrzucają niektóre CV. Powiem, a Ty zapamiętaj i ustrzeż się tych błędów na przyszłość.

Literówki i błędy gramatyczne

Najgłupsza sprawa, moim zdaniem. To wstyd, żeby w CV pojawiały się literówki i błędy gramatyczne, zwłaszcza, że word służy pomocą w tym zakresie. Sprawdź swoje CV dwa razy po jego napisaniu, poproś kogoś, żeby je przeczytał, bo czasami czytamy coś kilka razy i nie zauważamy błędu.

Zbyt nieformalny ton

Nie znasz osób, do których dotrze Twój życiorys i nie są to Twoi znajomi. Używaj oficjalnego tonu i stylu, nie dodawaj słów „młodzieżowych” – nie odmłodzą Cię, a mogą pogrzebać Twoją kandydaturę.

Zbyt długie CV

W dobrym tonie jest CV na max 2 strony A4. Nikomu nie chce przeglądać się 10 stron czyjejś opowieści. Po 2 już robi się nudno. CV powinno zainteresować osobę czytającą, tak, żeby chciała się z Tobą spotkać. Nie odkrywaj wszystkich kart, bo nie będziesz mieć, o czym rozmawiać, kiedy się spotkacie.

Dziwne tło i obramowanie dokumentu

Wiemy, że word oferuje różne przepiękne formaty, ale proszę Cię – nie przesadzaj. Obramowania, kwiatki i kółeczka zostaw na inne okazje – CV ma być proste i eleganckie. Jako, że kandydaci wymyślają przeróżne sposoby, żeby się wyróżnić w tłumie i ostatnio jest moda na „upiększanie” CV – poświęcę temu osobny wpis – już wkrótce.

Pisanie o sobie w 3. osobie

Dawno temu miałam przyjemność pracować z Panią, która zwracała się do innych współpracowników per „zrobi to” – tzn. zamiast powiedzieć „zrób to”, “połóż”, „podaj” mówiła „zrobi to”, „położy”, „poda”, zwracając się bezpośrednio do osoby. Jakkolwiek śmiesznie to brzmi to jeszcze spotyka się CV, w których kandydat pisze o sobie „on”, „ona” a nie „ja”. Zdecydowanie odradzam!

Używanie clip artu i emotikonów

To nie jest miejsce na emotikony i obrazki z clipartu, czy z internetu. W CV przedstawiamy fakty, a nie wyrażamy emocje. CV w formie obrazkowej też nie funkcjonuje, póki, co. Nie zalecam innowacyjności w tym wypadku.

Używanie cytatów

Tak – znajomość cytatów świadczy oczywiście o naszej znajomości życia, ale znowu – to nie to miejsce, gdzie tę znajomość należy obwieszczać światu. Cytaty zachowaj sobie na rozmowy ze znajomymi albo po prostu trzymaj je w głowie.

Nieprofesjonalny adres email

O tym już pisałam kilkukrotnie. Nic tak nie odraża, jak jakiś odjechany adres e-mail, zwłaszcza, że umieszczamy go najczęściej w górnej sekcji dokumentu. Nie rób sobie obciachu i jeśli nie dysponujesz profesjonalnym adresem e-mail – załóż go, jak najszybciej. Może być na darmowym koncie, ale Twoja nazwa musi mieć „ręce i nogi”.

Nieodpowiednia czcionka

O najlepszych czcionkach do CV pisałam na fanpage facebook.com/przerwanaprace.  Nie ma co wydziwiać i wyszukiwać fikuśnych czcionek, bo po pierwsze: źle się to czyta, a po drugie: taka czcionka skupia uwagę czytających bardziej na sobie niż na treści Twojego dokumentu, a w tym wszystkim przecież właśnie o treść chodzi.

Odkurz swoje CV i sprawdź, czy wszystko z nim OK, a jeśli jeszcze go nie masz, to pisz tak, żeby było dobrze już za pierwszy razem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *