CZAS NA ZMIANY

DAWAJ KASĘ! WIDZĘ CIĘ – MASZ ZA DUŻO!

Myślałam, że czasy „średniowiecza” minęły. Ale ze mnie głupia baba!

Nie minęły! I bardzo mnie to wkurza. Większość społeczeństwa powie: „idiotka, co nas obchodzą bogaci, to nie nasz problem”. Pewnie tak, bo Ci bogaci, o których mówię to zaledwie 2% naszego szanownego społeczeństwa. To osoby, które w roku 2017 zarabiają rocznie ponad 127.890 zł brutto. Tak, wiem, że to kupa kasy i wiem, że propagandowo to wygląda świetnie: zabrać bogatym, dać … – no właśnie – komu dać?

Janosik się reaktywował

Wśród tych krezusów, którzy zarabiają te tysiące są nie tylko prezesi banków i spółek giełdowych, ale też managerowie, którzy do wszystkiego doszli swoją ciężką pracą, są fachowcy, którzy na to pracują po kilkanaście godzin dziennie, podejmują decyzje, za które potem, własną głową, odpowiadają – jak można się domyślić – nierzadko trudne i ciężkie decyzje. To są nieprzespane noce, kiedy sprawy w firmie nie układają się po ich myśli, kiedy przez jedną decyzję ludzie mogą stracić pracę. To odpowiadanie na trudne pytania pracowników, mediów, to szukanie pomysłów tam, gdzie innym  szukać się nie chce. To u większości tych ludzi odpowiedzialność za innych, a to – uwierz mi – jest w tym wszystkim najtrudniejsze.

Skoro masz, według polityków, za dużo, to oddawaj. Nie możesz być przecież za bogaty – to nie sprawiedliwe wobec pozostałych.

Ja się pytam – dlaczego? Jakim prawem decyduje się za mnie, co mam zrobić ze swoimi, ciężko zarobionymi, pieniędzmi? Drogi w kraju do dupy, urzędy nie lepiej, o służbie zdrowia nie wspominając. Na co pójdą moje pieniądze?

Oddawaj po raz pierwszy, jak przekroczysz próg podatkowy 85 tysięcy z hakiem. Zamiast 18% płać 32% podatku dochodowego, a potem jeszcze raz – czyli płać pełne składki ubezpieczeń społecznych. Do tej pory osoby, które osiągnęły próg 127.890 zł były zwolnione z płacenia składek – po to, żeby ograniczyć im wypłatę emerytur w przyszłości. To znaczy, żeby te emerytury nie były za wysokie, bo przecież instytucja na Z mogłaby splajtować. Nie ważne przy tym, że zanim przejdziesz na emeryturę napłacisz się składek tyle, że mógłbyś żyć na bogato przez 300 lat. Teraz nie dość, że emerytury nie wzrosną to jeszcze trzeba będzie płacić całość składek. Po prostu bosko. I pytam się po raz kolejny – na co ta kasa pójdzie?

Sprawiedliwość ponad wszystko

Na kolejne obietnice, na które Polski jako państwa nie stać? Moim zdaniem politycy liczą na to, że skoro mówimy „tylko” o ok 350 tysiącach ludzi – zajętych, zapracowanych, nie mających zbyt wiele wolnego czasu i mnóstwo rzeczy na głowie – nikomu nie będzie się chciało protestować, wychodzić na ulice i palić kukły pod sejmem. Bo i po co? Oni zwyczajnie znajdą prawnie dopuszczalny sposób, aby swoich pieniędzy nie oddać do wora bez dna. Zwłaszcza, że w drzwiach przedszkola, do którego codziennie odwożą dziecko, mijają się z rodzinką tzw. 5 i dwa zera plus – szczęśliwi, dużo czasu wolnego, bo ani ona ani on nie zhańbili się pracą, za to mają w jednym palcu załatwianie kasy w instytucjach pomocy społecznej. Dzieci czyste, dobrze ubrane, nakarmione. Co im do szczęścia potrzeba? A no świadomości, że ten, co tak zawsze w biegu tego dzieciaka zostawia i przyjeżdża zawsze na ostatnią chwilę, często z telefonem przy uchu – będzie miał mniej! A dobrze mu tak! I wtedy będzie sprawiedliwie!

Możesz, mój drogi Czytelniku, powiedzieć, że Cię ten temat nie obchodzi, bo Cię nie dotyczy. Ja liczę na to, że wkrótce znajdziesz się w tej „bogatej” grupie osób, której on dotyczy – i tego Ci życzę, a jeśli nadal uważasz, że Cię nie spotka problem „bogactwa” to będziesz mieć przynajmniej wiedzę, co się w naszym kraju wyrabia. Moje zdanie na ten temat już znasz. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *