CZAS NA ZMIANY, PIERWSZA PRACA

CZY ISTNIEJE WYMARZONA PRACA?

Marzymy o wielu rzeczach, głównie o samochodzie – lepszym od sąsiada, o większym telewizorze, o nowym telefonie, aby móc „przypadkiem” wyjąć go z kieszeni przy znajomych. A czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się marzyć o pracy? Głupie pytanie? Jeśli odpowiadasz sobie, że nigdy i absolutnie nie zamierzasz tego robić, to mam dla Ciebie propozycje – nie czytaj dalej. Ten tekst jest dla tych, którzy częściej lub rzadziej, bardziej lub mniej odważniej myślą o tym, jak mogłaby wyglądać ich wymarzona praca.

Dlaczego boimy się marzyć?

Marzyć o pracy to nic złego, bo rzeczywistość jest taka, że w większości przypadków praca, którą wykonujemy nie jest tą wymarzoną. Sami przed sobą tłumaczymy się, że w czasach, kiedy szukaliśmy zajęcia było mało ofert i brało się to, co było, a potem już tak zostało. W dalszym ciągu niewielu decyduje się na zmiany, bo, co jest najzupełniej naturalne, zmian się boimy. Musimy wyjść poza swoją strefę komfortu i ogarnąć się w całkowicie nowej sytuacji. To niełatwe. Pomimo to z bólem serca oglądamy w sieci osoby, które np. podróżują i w ten sposób zarabiają na życie. Patrzymy na nich i myślimy sobie, jak to fajnie byłoby tak żyć. Może nawet przez chwilę pomarzymy na jawie i zobaczymy siebie na tej rajskiej wyspie. I na tych marzeniach się kończy…

Pamiętasz, jak często marzyłaś, jako dziecko? Praktycznie większość czasu spędzaliśmy wtedy na marzeniach. Co się, zatem, stało? Praca stanowi nieodzowną część naszego życia, spędzamy w niej mnóstwo czasu i nawet nie potrafimy o niej marzyć? Wiem, że większość ludzi traktuje pracę jako zło konieczne, ale z tym nie wygram. Pytanie tylko, czy dobrze im z tym?

 Ja myślę często, czy to, co robię to jest to, o czym marzę – powiem Ci szczerze – mam już jako takie doświadczenie zawodowe – i co rusz rozważam różne opcje, nigdy nie przestaję. Blog jest kierunkiem, w którym chcę podążać i pomimo wielu różnych obowiązków udaje mi się realizować to marzenie. Długo się zastanawiałam, wynajdowałam całe mnóstwo usprawiedliwień, dlaczego jeszcze nie jest dobry czas, że może za rok, że najpierw muszę się nauczyć, że teraz mam dużo innej pracy. Dostałam kopa motywacyjnego od bliskiej mi osoby, w tym samym czasie dostałam kopa wspomagającego od nowo poznanej osoby i łup. Poszło, nie bez bólu, ale jest. Jeden krok do spełnienia marzenia o wymarzonej pracy zrobiony. Na pewno mały krok i jeszcze bardzo niepewny, ale zrobiony.

Szukaj i doświadczaj

Dzieci eksperymentują, dotykają wszystkiego, co napotkają na swojej drodze, próbują, smakują – przypomnij sobie, ile razy brało się do buzi jakieś dziwne rzeczy – muchę się wypluwało, piasek połykało, a liście żuło. I było dobrze, bo głód wiedzy i poznania świata był zaspokojony. Czemu zatem jako dorosły człowiek boisz się eksperymentować, dążyć do spełnienia marzeń i poszukiwać w sytuacji, kiedy nie masz jeszcze sprecyzowanych marzeń o pracy (nie wiesz dokładnie, co chcesz w życiu zawodowym robić)? 

Dzisiejszy rynek tzw. pracownika daje ku temu możliwości. Możesz przebierać w ofertach, a firmy prześcigają się w wymyślaniu nowych dodatkowych „atrakcji”. Próbuj, czasami Twoja pierwsza praca nie będzie od razu strzałem w dziesiątkę (w 9,9 na 10 przypadkach nie będzie), ale to nie oznacza, że powinieneś tkwić w czymś, co Ci nie pasuje, do czego się zmuszasz. W dłuższej perspektywie odczujesz frustrację, a w najlepszym przypadku stagnację i „staniesz w miejscu”. Jeśli zbliżasz się już do tego etapu to może wtedy warto przypomnieć sobie o marzeniach i postanowić, jak chcesz je realizować? Co stoi na przeszkodzie, żeby marzyć o pracy, w której będziesz się dobrze czuć, do której idziesz z uśmiechem na twarzy i w której się spełniasz? Czym różnią się takie marzenia od tych o nowej komórce czy wystrzałowej sukience? Niczym. Jedne i drugie powinieneś realizować lub przynajmniej dążyć do ich realizacji.

Nigdy nie traktuj żadnej próby jako porażki ale jako cenne doświadczenie, które pomogło Ci określić, że takie zajęcie nie jest dla Ciebie.

I szukaj dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *