CZAS NA ZMIANY

JESIENNA NIEMOC ŻYCIOWO-PRACOWA – JAK SOBIE Z NIĄ PORADZIĆ?

Też tak masz, że o tej porze roku, kiedy budzik dzwoni o 6.00, najchętniej nakryłabyś głowę poduszką, a budzik wyrzuciła przez okno? Po wiośnie, na którą czekamy tupiąc nogami, po lecie, podczas którego ładujemy akumulatory, nadchodzi ten czas, który dla mnie jest czasem niemocy. To znaczy, że nic mi się nie chce. Próbuję wypatrzeć ostatni liść na drzewie i zmusić się do rutynowych czynności, które wiosną i latem nie stanowią żadnego problemu, a teraz ich wykonanie to prawdziwe mistrzostwo świata. Najchętniej ubrałabym ciepłe kapcie i zasnęła – byle do wiosny. No, ale tak się nie da. Praca nie poczeka, generalnie wszyscy mają w d…., czy masz moc czy niemoc – robota musi być zrobiona i tyle. Coś wobec tego trzeba wymyślić.  Powiem Ci, jak ja sobie radzę z tym paskudnym czasem.

Aktywność fizyczna

Po pierwsze i pokuszę się o stwierdzenie, że najważniejsze – ruszaj się! Nie daj się wbić w fotel, bo nim się obejrzysz , nie będziesz w stanie usiedzieć na fotelu więcej niż 30 minut. Mówię poważnie – ten problem (bólu kręgosłupa) dotyczy 90% naszego społeczeństwa po 35 roku życia, które wykonuje prace biurowe, czyli siedzące. Dodatkowo podczas ćwiczeń i aktywności fizycznej masz zajętą głowę i czas płynie Ci szybciej – nie patrzysz z sentymentem za okno, gdzie leje i wieje i nie nachodzą Cię czarne myśli.

Rozwój zainteresowań – coś, co zajmie umysł i ciało

Dla mnie to blogowanie i poszerzanie swojej wiedzy w tym temacie, tak, abym mogła Ci przekazać ją w sposób, który sprawi, że będziesz chcieć mnie czytać. Dla Ciebie to może być coś zupełnie innego – robienie ceramiki, fotografowanie, czy wolontariat w schronisku dla zwierząt. Robisz coś dla siebie i nie masz czasu zastanawiać się, jaki to szary dzień jest dzisiaj.

Czytanie książek

I tu przydadzą się te ciepłe kapcie, do tego dobra herbata, kawałek świeżo upieczonego ciasta i oczywiście – książka, która Cię pochłonie na długi jesienno-zimowy wieczór.

Nie siedź w domu – spaceruj

Mimo niepogody nie rezygnuję ze spaceru. Powiew świeżego, chociaż zimnego, powietrza zawsze dobrze robi. Staram się, w miarę możliwości, w weekend wyrwać do lasu, żeby pobiegać lub porządnie pospacerować. Świeże powietrze oczyszcza moją głowę od „nieświeżych” myśli.

Gorąca kąpiel, uspakajająca muzyka, dobry film – chwila relaksu

Generalnie chodzi o to, że jesienią lubię pomoczyć się w wannie, z jakimś aromatycznym olejkiem, do tego puścić sobie muzykę (pisząc ten artykuł też jej słucham), od czasu do czasu obejrzę jakiś interesujący mnie film i nastrój się poprawia. Nauczyłam się cieszyć z małych, prostych spraw.

Pozwól sobie na coś słodkiego

Eh, czas dbania o linię przyjdzie na wiosnę, pod tą stertą ubrań nikt nie zauważy, że wczoraj zjadłam pół tabliczki czekolady. Zresztą ona nie poszła w moje „boczki” tylko prostu do mózgu – dodając mi energii i dobrego humoru. Niestety nie można przesadzić z ilością czekolady, bo o ile nadmiar energii można spożytkować to nadmiaru wagi już pozbyć się jest ciężko.

Uzupełnij witaminy

Nie jestem zwolennikiem wprowadzania do organizmu sztucznych „polepszaczy” i „uzupełniaczy” naturalnych witamin czy składników mineralnych, ale przyznaję się – jesienią i zimą korzystam z suplementów, bo i słońca mało i prawdziwie świeżych owoców i warzyw brak (ogórek czy sałata wyhodowane w 3 dni i zielone, jak trawa na wiosnę, nie stanowią dla mnie żadnych wartości).

Spotkaj się ze znajomymi

Może warto spotykać się częściej z osobami, w których towarzystwie jest Ci po prostu dobrze, a na pewno warto z tymi, z którymi potrafisz się dużo śmiać.

Po przeczytaniu tych kilku rad, może stwierdzisz, że chodzi o zabicie czasu. Poniekąd masz rację – bo czy nie jest tak, że robiąc przyjemne rzeczy – czas nam płynie szybciej? Jak idziesz na spotkanie z fajną osobą, to czy robi Ci różnicę czy jest ciemno czy jasno?

Znajdź swoje małe przyjemności i nie narzekaj więcej, że Ci się czegoś nie chce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *