PIERWSZA PRACA

JAK, MAJĄC 20 LAT, MIEĆ DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE, KTÓRE ZASKOCZY PRACODAWCÓW?

Znane wszystkim powiedzenie, że pracodawcy szukają 25-latków z 10-letnim stażem już przestało wywoływać szok i oburzenie. Wiadomo, że chcąc zapewnić sobie udany start kariery należy pomyśleć już w trakcie nauki o zdobywaniu doświadczeń zawodowych. W jednym z poprzednich artykułów pisałam, jak się przygotować i zachować na rozmowie kwalifikacyjnej na staż oraz co robić, aby staż się po prostu udał. Teraz rzucę Cię na głębsze wody – zdarzyło Ci się pomyśleć o stażu zagranicznym? Dla ambitnych i ciekawych świata uczelnie i liczne organizacje mają wiele różnych możliwości uzyskania stażu za granicą. Nie wykręcaj się brakiem funduszy i długością przebywania poza domem – bierz sprawy w swoje ręce i działaj, bo to Ci się opłaci!

Gdzie szukać?

Program Erasmus

Obecnie najpopularniejszym i najłatwiejszym wyborem wśród studentów są wyjazdy oferowane przez uczelnie wyższe, w ramach programu Erasmus. Umożliwia on odbycie praktyki studenckiej w zagranicznych przedsiębiorstwach, placówkach naukowo-badawczych, organizacjach non-profit albo innych instytucjach – w zależności od profilu studiów. Staże mogą być organizowane na dwa sposoby: bezpośrednio z oferowanej listy lub przez tzw. konsorcja. Oprócz tego dosyć popularną praktyką wśród bardziej zorganizowanych studentów staje się szukanie praktyk na własną rękę, a następnie ubieganie się o dofinansowanie z budżetu programu Erasmus. Warunkiem wyjazdu jest akceptacja instytucji zagranicznej przez uczelnię macierzystą oraz znalezienie praktyk w kraju należącym do Unii Europejskiej.

A może przygoda z dyplomacją?

Ogromną szansą dla młodych ludzi szukających stażu za granicą jest aplikowanie do instytucji unijnych. Co roku bardzo chętnie przyjmują one studentów na trzy- lub czteromiesięczne staże. Można aplikować niemal do wszystkich organów, spośród których każdy stawia odrębne wymagania podczas rekrutacji. Nawet, jeżeli nie myślisz o karierze urzędnika, doświadczenie zdobyte w Parlamencie albo Komisji Europejskiej może okazać się niezwykle cenne z punktu widzenia przyszłego pracodawcy. Warunkiem, który musi spełniać student, aby ubiegać się o płatny staż w instytucjach Unii Europejskiej, jest uzyskanie przynajmniej tytułu licencjata.

Po odbyciu stażu najlepsi mogą ubiegać się o jego przedłużenie albo pracę. Co roku w instytucjach i agencjach unijnych zatrudnienie znajduje blisko 2,5 tys. obywateli z Polski, z czego najwięcej w Komisji Europejskiej.

Zainteresowani dyplomacją mogą również skierować swoje kroki do polskich placówek zagranicznych, wysyłając aplikację bezpośrednio na adres wybranej instytucji. Niestety zakwalifikowanie się na płatne staże jest obecnie dosyć trudne, głównie przez niską liczbę oferowanych miejsc. Dla zdeterminowanych pozostają zdecydowanie popularniejsze w tym środowisku staże bezpłatne.

Wygraj konkurs i wyjedź za granicę

Dobrym pomysłem dla studentów szukających doświadczenia za granicą jest udział w konkursach. Coraz częściej można natknąć się na otwarte konkursy stypendialne wiążące się z zagranicznymi wyjazdami. Decyzja o wzięciu udziału w takich zmaganiach może okazać się dobrym sposobem na zwiększenie swojej szansy na wyjazd. Jednoczesny udział w konkursie i ubieganie się o staż na własną rękę nie jest zabroniony, a zwiększy szanse na osiągnięcie celu.

Absolwent też nie jest skreślony

Absolwenci studiów magisterskich mogą brać udział w projektach organizowanych dla studentów zazwyczaj w okresie do dwóch lat od zakończenia studiów. Wiele programów oferowanych jest również dla studentów i absolwentów do 30 roku życia. Program Leonardo da Vinci promuje mobilność pracowników na europejskim rynku pracy zarówno wśród studentów, jak i absolwentów. W czasie pracy za granicą mają możliwość zdobycia doświadczenia i mogą rozwijać umiejętności według nowoczesnych standardów. Celem programu jest kształtowanie otwartości międzykulturowej, nauka języków obcych oraz nabycie umiejętności szybkiej adaptacji podczas pracy w różnych krajach Unii Europejskiej.

Jak widać, studenci mają obecnie wiele możliwości, aby rozwijać się, pracując w międzynarodowym środowisku. Wyjazd na zagraniczny staż nie musi wiązać się z wieloma wyrzeczeniami, wystarczy zaangażowanie i odpowiednio wczesne załatwienie formalności. Dzięki bogato rozwiniętemu zapleczu stypendiów chętni nie muszą się również martwić o kwestie finansowe.

Największe zainteresowanie budzą oczywiście studenckie wyjazdy na staże do Anglii, USA i Australii. Znaczenia nabierają również język hiszpański (staże w Hiszpanii, Meksyku, USA), chiński (Chiny) i języki skandynawskie (Szwecja i Norwegia). Aby staż był w pełni satysfakcjonujący, powinien trwać 3-6 miesięcy.

Co zyskasz będąc na stażu za granicą?

Przebywając za granicą otrzymujemy za darmo to, czego nie dostaniemy w Polsce. Jest to praktyczna nauka języka obcego z naciskiem na słownictwo biznesowe. Do tego kontakty towarzysko – biznesowe, które w przyszłości mogą mieć ogromny wpływ na Twoją karierę.

Oto zalety stażu za granicą:

CV, które zwali z nóg

Międzynarodowy staż sprawi, że wyróżnisz się z tłumu, a Twoje CV zwali z nóg potencjalnych pracodawców. Niewielki procent osób starających się o pracę może pochwalić się zagranicznym doświadczeniem nie tylko zawodowym, ale i życiowym.

Doświadczenie, doświadczenie i jeszcze raz doświadczenie

Podczas pobytu za granicą stajesz się częścią życia mieszkańców. Oprócz interesującego doświadczenia kulturowego jest to również cenne doświadczenie zawodowe – poznanie zagranicznego środowiska pracy, zwyczajów, jak i specyficznych potrzeb klientów.

Networking

Nie od dziś wiadomo, że bogata sieć znajomości ułatwia wspinanie się po szczeblach kariery zawodowej. A międzynarodowe kontakty to już dobro luksusowe. Znajdź swoich mentorów, którzy będą dla Ciebie inspiracją zawodową, a przede wszystkim postaw na nowe znajomości nieformalne. Nigdy nie wiadomo, kiedy która znajomość może się w życiu przydać.

Nauka … porozumiewania się

Przebywając w obcojęzycznym środowisku, nauka języka to nie książki, reguły i zapamiętywanie słówek. Nauka za granicą to jego chłonięcie całym sobą i nabieranie najcenniejszej umiejętności – umiejętności porozumiewania się z innymi mimo braków w znajomości języka.

Rozległe horyzonty

Twój pobyt za granicą sprawi, że staniesz się ciekawym człowiekiem. To właśnie dzięki zdobytemu doświadczeniu będziesz miał więcej do powiedzenia, będziesz też w stanie inaczej spojrzeć na dany problem, chociażby przez to, jak podchodzą do niego inne środowiska i kultury. Będziesz ciekawym towarzyszem dyskusji zarówno na imprezie z przyjaciółmi, jak i na rozmowie kwalifikacyjnej.

Miękkie umiejętności

Twarde kwalifikacje i gruntowne wykształcenie to ważne elementy CV, ale w dzisiejszych czasach  dużo bardziej liczą się miękkie umiejętności, czyli umiejętność komunikacji, współpracy, kreatywność,  odporność na stres itp. Tego nie nauczysz się z książek, a jedynie poprzez przebywanie i współpracę z innymi ludźmi. W środowisku międzynarodowym masz okazję ćwiczyć te umiejętności jeszcze intensywniej poprzez styczność z różnymi kulturami, środowiskami czy inną mentalnością. Musisz przełamywać bariery językowe, umieć się porozumiewać, kiedy akurat dane słówko wyleciało Ci z głowy, a przede wszystkim…radzić sobie w każdej sytuacji. Każdy dzień na stażu za granicą przynosi Tobie nowe wyzwania.

Pewność siebie i poznanie siebie

Myślisz, że to nie dla Ciebie, bo sobie nie poradzisz? Wyjdź ze swojej strefy komfortu i wyślij aplikację – to będzie pierwszy krok do budowy pewności siebie! Drugi to świadomość własnych mocnych i słabych stron. Najlepiej poznajemy samych siebie w sytuacjach ekstremalnych – wyjazd na staż za granicą z pewnością dostarczy Ci wiele okazji do poznania siebie w różnych okolicznościach.

Co przeżyjesz, to Twoje!

Praca za granicą to skok na głęboką wodę, ale aby osiągać wymarzone cele nie możesz się tego bać. Doświadczenie zdobyte na stażu za granicą to nie tylko ważny punkt w Twoim CV, ale przede wszystkim ważny punkt w Twoim życiu. To nowe znajomości i doświadczenia, nowe sytuacje, nowe przygody i wyzwania. To niezapomniane wspomnienia, nauka i przeżycia, których nigdy nikt Ci nie odbierze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *