CZAS NA ZMIANY

I TY MOŻESZ BYĆ SZCZĘŚLIWY … W PRACY!

Ostatnio w moich wpisach było bardzo konkretnie. Rady, wskazówki, zrób tak, unikaj tego. Dziś chciałabym nakłonić Cię do chwili zastanowienia się nad tym, czy jesteś szczęśliwa/ szczęśliwy w pracy? Głupie pytanie? Po co komu szczęście w pracy? Trzeba przyjść, zrobić swoje i zapomnieć. Można i tak do tego podchodzić, ale skoro spędzamy w pracy 1/3 naszego życia, to chyba miło byłoby, gdyby mieć z tego chociaż odrobinę przyjemności…

Po co komu szczęście w pracy?

Ciekawostką jest, że słowo „szczęście w pracy” używane jest tylko w językach skandynawskich; po niemiecku występuje, owszem, ale gdy spojrzymy na jego wykorzystywanie : bardzo rzadko. Ciekawe, dlaczego?  Gdy spojrzymy jeszcze dalej – w Japonii istnieje słowo opisujące „śmierć z przepracowania”, a nie istnieje żadne, które mówi o radości i szczęściu związanym z pracą.
Każdy człowiek chce być szczęśliwy, nie ma, co do tego żadnych wątpliwości. Przez całe życie dążymy do bycia szczęśliwym. Tacy po prostu jesteśmy. Badania dotyczące szczęścia w pracy wskazują na dwa główne obszary, które decydują o tym, czy jesteśmy zadowoleni z pracy.

Rezultaty

Pomyśl tylko, jak się czujesz, kiedy uda Ci się podpisać nowy kontrakt, kiedy rozwiążesz sprawę, nad którą pracujesz od roku, kiedy wpadniesz na nowy, genialny pomysł. Jesteś zwycięzcą, jesteś szczęśliwy/ szczęśliwa! Idąc do domu mówisz do siebie – jestem mistrzem, patrzysz w lustro i ledwo się w nim mieścisz, bo puchniesz z dumy. Na drugi dzień pędzisz do pracy wcześniej niż zwykle, bo Ci się udało, bo jesteś szczęśliwy! Z drugiej strony porażki, nie radzenie sobie z zadaniami, brak wyników budzi frustracje, niepokój i sprawia, że jesteśmy zniechęceni do pracy, nie mamy entuzjazmu i zaangażowania w wykonywanie swoich zadań. Tak to właśnie działa.

Relacje

Kolega, z którym możesz pogadać o sporcie, koleżanka, która lubi te same książki, co Ty, wspólny lunch, czy kawa w towarzystwie, które lubisz, robią niesamowitą robotę, jeśli chodzi o szczęście w pracy. Nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jest ok, nawet wtedy, gdy jesteśmy „zarobieni”, nawet, gdy mamy ciężką rozmowę z szefem, nawet, jak wkurzy Cię kolega, bo zrobi inaczej niż prosiłeś – nadal się lubimy, bo nie męczymy się swoją obecnością, bo możemy na sobie polegać, bo ufamy sobie w pracy. Niby nic wielkiego, ale gdyby tego nie było… strach i całkowita niechęć pójścia do pracy. Relacje dotyczą zarówno Twoich współpracowników, jak i przełożonych. I muszą grać w obu tych obszarach. Osobiście doświadczyłam świetnego zespołu współpracowników i „chorego” szefa – nie dało rady w dłuższym czasie. Nawet nie chcę sobie wyobrażać, jak może być, kiedy dwa obszary leżą. Chyba nawet aspekt finansowy nie jest w stanie długo utrzymać ludzi w takiej pracy.
Zadanie dla Ciebie – odpowiedz sobie na pytanie, jakim jesteś typem osoby, co sprawia Ci większą frajdę – osiąganie wyników, czy budowanie relacji, czy może łączysz po równo oba te czynniki?

Jest udowodnione, że „szczęśliwe” organizacje osiągają lepsze wyniki niż pozostali. Mnie to nie dziwi, bo wyniki robią pracownicy. Trudno oczekiwać boomu, bo jeśli ludzie nie są szczęśliwi to z zasady robią to, co muszą, a jeśli są szczęśliwi to robią to, co muszą „plus”. I ten „plus” właśnie jest tym, co wyróżnia ich od konkurencji, co powoduje, że odnoszą się do klientów w zupełnie inny sposób, że budują lepsze relacje, a w dzisiejszym świecie to właśnie relacje sprzedają. Pomyśl, w jakich obszarach pracy ludzie szczęśliwi są lepsi – podpowiem kilka przykładów:
– są bardziej kreatywni, pomagają sobie nawzajem, lepiej dbają o jakość, są bardziej zmotywowani, wykazują większe zaangażowanie, szybciej się uczą, sprzedają więcej… – to tylko kilka przykładów.

Co z kasą?

Jak do tego wszystkiego ma się wynagrodzenie? I tu Cię zaskoczę. Jeśli wynagrodzenie nie jest fair – fakt ten powoduje, że jesteśmy nieszczęśliwi, ale jeśli wynagrodzenie jest OK, to fakt ten pozostaje dla nas tylko satysfakcjonujący – nie powoduje, że jesteśmy szczęśliwi! Pieniądze działają tylko w jedną stronę – taki wniosek. Sprawdza się stare powiedzenie „pieniądze szczęścia nie dają”.
Chciałabym, abyś po przeczytaniu tego wpisu uświadomił sobie, jak ważne jest bycie szczęśliwym w pracy – nie na siłę, bo efekt będzie odwrotny.

Zadam pytanie, na które odpowiedz sobie sam przed sobą – czy jesteś szczęśliwy/ szczęśliwa w swojej pracy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *