CZAS NA ZMIANY, PIERWSZA PRACA

PRACA ZESPOŁOWA – CZY WSZYSCY MUSIMY JĄ KOCHAĆ?

Praca zespołowa. Brzmi dość trywialnie, gorzej wychodzi w praktyce.

Od jakiegoś czasu pracodawcy wpadli w szał „pracy zespołowej”. 95% ogłoszeń o pracę zawiera to magiczne określenie. Sprawdźmy, co się za nim kryje i czy wszyscy nadają się do pracy w zespole.

Zacznijmy od tego, że pracować w zespole to nie znaczy biurko w biurko. Może być tak, że siedząc obok siebie, dwie osoby zajmują się zupełnie innymi sprawami.

I tutaj dochodzimy do sedna sprawy – praca w zespole to wspólna odpowiedzialność za rezultat. Może się ona znacznie różnić od siebie, w zależności od specyfiki danej firmy. Inaczej pracują zespoły w firmach nowoczesnych technologii, inaczej w marketingu, a jeszcze inaczej np. w działach technicznych firm produkcyjnych. Jedno łączy wszystkie te obozy – do sukcesu potrzeba działania wielu osób, a nie jednostki. Laury dostaje zespół, a nie sam Pan Kowalski.

Pytanie do Ciebie – w czym lepiej się czujesz? W zespole czy samodzielnie? Nie ulega wątpliwości, że aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba wiedzieć, jakie cechy osobowe ułatwiają pracę w zespole, a jakie świadczą o naszym indywidualizmie. Nie ma złych i dobrych odpowiedzi, nie szukaj u siebie poniższych cech na siłę, bo to, że je masz lub nie – nie świadczy absolutnie o tym, że jesteś lepszy lub gorszy sort. 

Zrób „rachunek sumienia”

Na rozmowach rekrutacyjnych często zadaję kandydatom pytanie, czy wolą pracować z dokumentami czy z ludźmi. Większość odpowiada, że z ludźmi, chociaż wielokrotnie widzę moment wahania i kłębiące się w głowach kandydatów myśli  „co wypada odpowiedzieć? Tak naprawdę nie lubię pracy z ludźmi”. Czytam z ruchu warg ich odpowiedź „z dokumentami”, po czym słyszę „z ludźmi”. OK. Biedny kandydat – robi sam sobie krzywdę. Powiem szczerze, z doświadczenia – dobry zespół, który potrafi osiągać wyniki buduje się latami, mając w nim osoby, które wykazują cechy umożliwiające dobre działanie w zespole. Jeśli do szanownego grona dołączy osoba, której po prostu nie pasuje taki styl pracy, to biada temu zespołowi, bo jeden człowiek może go elegancko rozłożyć. Nie ma więc co na siłę pchać się do zespołu, bo robi się kuku i sobie i zespołowi.

Członek dobrego zespołu ma to „coś”

Przede wszystkim komunikatywność rozumianą jako sposób porozumiewania się z innymi – wyjaśnianie w zrozumiały sposób, udzielanie jasnych odpowiedzi, przekazywanie jasnych dla wszystkich komunikatów – i to najlepiej w naturalny, niewymuszony sposób. Cierpliwość też jest mile widziana.

Wzajemne zaufanie – moim zdaniem, my, jako naród, nie jesteśmy zbyt otwarci na innych. Zaufanie budujemy z czasem, jeśli „sprawdzimy” daną osobę. W zespole to nie przejdzie, ponieważ każdy musi wnieść swój wkład i zaufać, że inni też pracują na 100% swoich możliwości. Jak zaczynają się podejrzenia, że ktoś chce się prześliznąć na czyichś plecach – robi się lipa i kończy się praca zespołowa, a zaczynają oskarżenia, tworzenie się obozów i kłótnie, które do niczego konstruktywnego nie prowadzą.

Odpowiedzialność każdego członka zespołu – kontynuacja zaufania – każdy musi czuć się komfortowo z kolegami z zespołu, tzn. nie może być żadnych niedomówień i wątpliwości, że ktoś nie będzie przyjmował odpowiedzialności za swoje działania. Sprowadza się to do tego, że każdy członek zespołu musi być w pełni świadomy swojej roli i przyjmować na siebie konieczną odpowiedzialność.

Stres. Czy świadomość faktu, że jeśli nie skończymy swojej części zadania to inni nie ruszą dalej, nie jest stresująca? Dla mnie jest. W zespole to istotny czynnik, bo taka praca to często reakcja łańcuchowa. Jednych stres motywuje, innych paraliżuje. Weź to pod uwagę.

Porozumienie. Będą dyskusje, będą różne pomysły, często diametralnie różne. Zamierzasz tkwić uparcie przy swoim, czy jesteś skłonny na kompromis, czy też może obojętne jest Ci, jaki wariant zostanie wybrany? To bardzo ważny element pracy zespołowej – wspólne podjęcie decyzji, w którym kierunku zmierzamy. Mój były (niestety) szef mówił: „nie musimy się wszyscy zgadzać, ale wszyscy akceptujemy sposób działania i trzymamy się go”. Po angielsku to brzmi lepiej „we do not have to agree but we make an agreement, which we follow”.  Jeśli ciężko przychodzą Ci takie rzeczy – pomyśl, czy wytrzymasz nerwowo w zespole.

Przypomnę, bo to ważne – praca w zespole to nie jest praca, w której masz kontakt z zespołem, ale praca, w której jesteś ogniwem zespołu. Można mieć samodzielne stanowisko, ale z racji tego, że firma to mechanizm naczyń połączonych, musisz współpracować z innymi. Ale nadal wyniki Twojej pracy zależą od Ciebie i Ty dostaniesz za nie albo gratulacje albo burę. W rzeczywistości albo burę albo nic. Krótko mówiąc – jeśli jesteś jedynym aktorem w swoim teatrze i dobrze Ci z tym, to nie kombinuj nagle z pracą zespołową. Powiedz uczciwie, że wolisz pracować na samodzielnym stanowisku, to nic złego.

Tym zaś, którzy nie potrafią obejść się bez wspólnych zadań, stresu, burz mózgów życzę udanych i produktywnych zespołów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *