NIE MAM PRACY, SZUKAM!, PIERWSZA PRACA

SAVOIR VIVRE ROZMOWY O PRACĘ

Kto komu pierwszy podaje rękę? Czy w ogóle na przywitanie powinno się podawać rękę? Gdzie siadać, jeśli nie ma wyznaczonego miejsca? Ile minut wcześniej można się pojawić w firmie? To tylko przykłady pytań, które rodzą się w głowie niejednego kandydata, który chce dobrze wypaść podczas rozmowy. Sposób naszego zachowania i tzw. pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie i absolutnie nie można pominąć tego aspektu w przygotowaniach do rozmowy o pracę.

Postaram się rozkminić przynajmniej kilka kwestii, które rodzą wątpliwości. Zaczniemy od początku, czyli od przybycia na rozmowę i przejdziemy po kolei przez przebieg spotkania, aby zachować chronologię zdarzeń.

Wejście smoka, czyli o tym, czy trzeba być godzinę wcześniej

Tak – żartuję. Nie trzeba. Najprawdopodobniej jesteś jednym z wielu kandydatów i dlatego nie musisz fanfarami obwieszczać swojego przybycia. Jeśli przyjedziesz własnym samochodem – poszukaj miejsca na parkingu dla gości, nie pchaj się od razu za bramę zakładu – jeszcze nie jest na to czas. W dobrym tonie jest pojawienie się kilka minut przed umówionym czasem, ale nie więcej niż 10. Aha! Zawsze przed, nigdy po czasie. Poszukaj ochrony, recepcji – przedstaw się i powiedz, z kim jesteś umówiona/ umówiony. Jeśli akurat zaistniała potrzeba skorzystania z toalety – śmiało – zapytaj się, gdzie jest. Nie wybieraj się w samotny rejs po korytarzach firmy w poszukiwaniu celu.

Jak już odczekasz na swoją kolej, zapewne ktoś po Ciebie przyjdzie. Jeśli ta osoba wyciągnie do Ciebie rękę na przywitanie – zrób to samo. Sam z siebie nie zaczynaj. Ja witam się z kandydatami przez podanie ręki, ale nie wszyscy to robią. Nie pchaj się pierwszy do sali, chyba, że osoba, która Ci towarzyszy wyraźnie zaprosi Cię przodem. Po wejściu poczekaj na wskazanie miejsca – w przypadku, gdy miejsc wolnych jest dużo. Osobiście proszę kandydatów żeby usiedli wskazując im miejsce, ale jeśli ktoś sam sobie wybiera krzesło – dostosowuję się i siadam tak, żeby wygodnie nam się rozmawiało. Nie pchaj się na koniec dużego stołu albo na drugą stronę, bo jesteś gościem i nie wypada latać po pokoju – siadaj jak najbliżej wejścia, jeśli nie wskazano Ci innego miejsca.

Rozmowa start!

Przygotuj uśmiech „nr 5”, najpierw jednak upewnij się, że nie masz resztek maku między zębami z bułki, którą jadłeś na śniadanie – najlepiej sprawdź to przed wyjściem z domu. Usiądź wygodnie, ręce połóż na blacie lub na kolanach – jeśli tak jest wygodniej. Rozluźnij się i przyjmij naturalną pozycję. Nie wymachuj rękami podczas rozmowy – w myśl zasady: „jak mówisz papą to nie gadaj łapą”. Nie śmiej się za głośno i nie mów złych rzeczy o poprzednich pracodawcach, nie ważne, jakimi skurczybykami by nie byli. Nie poprawiaj włosów, co minutę ani nie spoglądaj na zegarek. Nie wypada. Po prostu siedź spokojnie, nawet jak Cię d… swędzi z nerwów – wytrzymaj. Odpowiadaj na pytania, zadaj swoje, a jak dowiesz się wszystkiego i usłyszysz, że rozmowa dobiegła końca – podziękuj za poświęcony Ci czas, wstań, zabierz swoje rzeczy i wyjdź. Zimą lepiej jest zostawić kurtkę czy płaszcz gdzieś przed wejściem do sali, a jeśli nie ma takiej możliwości i taskasz wszystko ze sobą, to nie odstawiaj teraz domu mody – weź wszystko w rękę i ubierz się gdzieś po wyjściu z sali. Nie absorbuj już Twojego rozmówcy. Unikniesz też niezręcznej sytuacji, kiedy wszyscy stoją, a Ty ubierasz się trzęsącymi się rękami. Uwierz – widziałam wiele takich sytuacji i nie jest to przyjemne – dla obu stron. Można tego uniknąć.

Pożegnaj się przy wyjściu z budynku, nie uciekaj, nawet, jeśli uważasz, że nie poszło Ci zbyt dobrze. Nigdy nie wiesz, jak wypadasz w porównaniu z innymi kandydatami.

Dam Ci jeszcze jedną radę – czy skorzystasz, to już Twoja decyzja. Wybijesz się z tłumu, jeśli napiszesz krótkiego maila z podziękowaniem za rozmowę i informacją, że zgodnie z tym, co usłyszałeś na rozmowie – czekasz ileś dni (wpisz oczywiście prawdziwą ilość) na kontakt ze strony firmy. Robi to niewielu, a taki gest docenia wielu pracodawców – od razu Twoje notowania rosną. I teraz ważne – jeśli pracodawca nie skontaktuje się z Tobą w umówionym terminie – nie dzwoń, nie nachodź – wiadomo już, że Cię nie wybrali, a jeśli nie dotrzymują obietnic i nie potrafią nawet zadzwonić, czy napisać maila to nawet lepiej dla Ciebie, że tam nie trafisz!

 

Powodzenia,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *