CZAS NA ZMIANY

SŁÓW KILKA O EFEKTYWNOŚCI BIUROWEJ

Zastanawialiście się kiedyś, ile czasu jesteśmy efektywni w naszej codziennej pracy?

Piszę „my” celowo, bo temat dotyka każdego – i Ciebie i mnie.

Z góry od razu powiem, że nie możemy mylić pojęć „ile czasu przebywamy w pracy” z „ile czasu robimy coś, co przynosi efekty”.

Jeśli, właśnie czytając powyższe, odpowiedzieliście sobie w myślach, że dajecie z siebie maxa przez 8 godzin dziennie, a czasami nawet dłużej, to usiądźcie wygodnie…

Tych, którzy uczciwie – sami przed sobą, przyznali się do mniejszej liczby godzin – też zapraszam do poczytania.

Jak to jest z tą efektywnością?

Statystyki pokazują nas – Polaków jako zapracowanych.

Średnio pracujemy ponad 8,5 godziny dziennie. Przerwy zajmują nam ok 100 minut. Większe zaangażowanie w pracy deklarują kobiety, osoby powyżej 45 roku życia oraz pracownicy na wyższych stanowiskach.

A co nas motywuje do bycia bardziej efektywnymi w pracy?

Otóż, według statystyk są to, nie tylko premie, nagrody i świadczenia pozapłacowe, ale także towarzystwo współpracowników.

To tyle statystyki. Czas na obserwacje życia biurowego.

Kawa w coffee roomie, szybkie śniadanko przy biurku, „minuta” na czacie z Anką, szukanie papierów odłożonych miesiąc temu i teraz nie wiadomo gdzie są, spotkanie grupy projektowej, gdzieś w środku dnia lunch – to nieodłączne elementy naszej codziennej pracy. Z pewnością zabierają nam sporo czasu. Trudno o wyliczenia, ja stawiam na ok. 120 minut dziennie.

One po prostu są, były i będą. Nigdy ich w pełni nie wyeliminujemy.

Wpływają na atmosferę, w której pracujemy, na relacje, na efekty naszej pracy.

Tak! Dobrze czytasz – na efekty.

Czy jestem efektywny, kiedy piję kawę?

Czy nie łatwiej czasami, w nieformalnej atmosferze, nawet przy automacie z kawą coś ustalić, dojść do porozumienia, np. w jakim formacie ma być zrobione zestawienie, czy można użyć danych, które już wcześniej były użyte?

Osobiście nieraz zdarzyło mi się omawiać „strategię działania” w… toalecie – przy okazji „spotkania” – gdzie obie strony usiłują przekrzyczeć dzielącą je ściankę i nie tylko…

Będąc w toalecie, czy rozmawiając przy kawie – siedzisz przy biurku ze skupioną miną? Nie. Czy udało się coś osiągnąć – chociażby opracować wstępny plan działań? Tak.

Sukces!

I tu od razu nasuwa się pytanie – jak wykorzystać na swoją korzyść coś, co ze swojej natury działa na naszą niekorzyść – czyli jak poskromić nieuniknione przerwy w pracy i wypełniacze czasu?

I czy to w ogóle możliwe?

Otóż tak, jak najbardziej.

Ucz się efektywności

Spróbuj połączyć załatwienie sprawy z mniej formalną atmosferą.

Naucz się tego.

Brzmi to prosto, ale proste nie jest. Wiem z własnego doświadczenia i rozmów w pracy, że cały czas (zwłaszcza w pokoleniu X) pokutuje przekonanie, że skoro spędzam na „pogaduchach” w coffee room tyyyyle czasu, to inni od razu myślą, że nie mam co robić. Pokolenie X się tym przejmuje, młodsi koledzy i koleżanki nic sobie z tego nie robią i jak się słusznie domyślasz – o konflikt nie trudno.

Następny problem jest taki, że w luźnej atmosferze łatwo zgubić sens i wdać się w dyskusje na tematy, które z pracą związane nie są i w tym wypadku spędzanie kilku przerw na plotkach jest już lekką przesadą i typowym „wypełniaczem czasu”, który musimy eliminować.

Najważniejsze w tym wszystkim jest znalezienie „złotego środka”.

Zacznij rozmowę od omówienia wczorajszego meczu ligi hiszpańskiej, a skończ na ustaleniu, jak rozwiązać problem, nad którym akurat pracujesz. Zdziwisz się, że w momencie, kiedy „wyłączysz mózg” do głowy przyjdzie Ci kilka świetnych pomysłów, koleżanka coś dorzuci,  kolega podpowie i problem, z którym siedzisz od wczoraj przy biurku rozwiąże się bardzo szybko.

No to czas na kawę.

Zachęcam – spróbuj, zrób to mądrze i nie stresuj się przy tym za bardzo.

Napisz mi koniecznie, jak Ci poszło!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *