NIE MAM PRACY, SZUKAM!, PIERWSZA PRACA

STRACH MA WIELKIE…USZY, CZYLI ROZMOWA O PRACĘ PRZEZ TELEFON

Pamiętam, że kiedy po raz pierwszy zaproponowano mi, jako kandydatce, rozmowę rekrutacyjną przez telefon byłam w szoku i w wielkim oburzeniu. Jak można tak ważną sprawę załatwić przez telefon? Okazuje się, że można i dziś już to nikogo nie dziwi. Telefon, Skype to rzeczywistość rozmowy o pracę.

Niestety wiele osób nadal lekceważy tę formę rozmowy rekrutacyjnej, uważając ją za mało istotną. To duży błąd, zwłaszcza, że jest to pierwszy kontakt ze strony pracodawcy i może zaważyć na decyzji, o zakwalifikowaniu kandydata do kolejnego etapu. Przygotowałam dla Ciebie kilka wskazówek, jak zapewnić, aby rozmowa o pracę przez telefon nie była ostatnią rozmową z firmą, do której aplikujesz.

Potraktuj rozmowę rekrutacyjną przez telefon poważnie            

Ponieważ to jest poważna rozmowa. Traktuj ją tak samo, jakbyś siedział w fotelu naprzeciwko osoby, z którą rozmawiasz. Jeśli nie „zachwycisz” osoby po drugiej stronie to nici z sukcesu i przejścia do kolejnego etapu.

Odrób swoją pracę domową

Poszukaj informacji o firmie, dokładnie zapoznaj się z ofertą stanowiska, o które się ubiegasz. Znaj swoje CV wzdłuż i wszerz – mówienie o swoim doświadczeniu nie może sprawiać Ci kłopotu.

Przygotuj sobie pytania do rozmówcy

W większości rozmów rekrutacyjnych przez telefon jest czas na to, abyś mógł/mogła zadać pytania. Przygotuj sobie kilka pytań, niech będą to pytania konkretne, na które odpowiedź nie jest zawarta w ogłoszeniu o pracę.

Znajdź spokojne i ciche miejsce do rozmowy

Unikaj kawiarni, sklepów, ruchliwych ulic i innych miejsc, w których poziom hałasu uniemożliwi Ci spokojną rozmowę.

Naładuj telefon

Nie mogę sobie wyobrazić większej wtopy niż rozładowany telefon w trakcie tak ważnej rozmowy. Pamiętaj też, aby być w miejscu, gdzie masz dobry zasięg.

Wstań i uśmiechaj się

Śmieszne? Zapewniam Cię, że to nie żart. W takiej pozycji i z uśmiechniętą twarzą będziesz brzmiał bardziej pewny siebie i tak też będziesz się czuć.

Twój głos robi „pierwsze wrażenie”

Czy wiesz, że aż 90% przekazu to mowa ciała? W rozmowie telefonicznej to Twój głos odgrywa tę rolę. Zmieniaj ton, żeby wyrażał Twoje zainteresowanie i zaangażowanie.

Nie rozgaduj się

Nie widzisz twarzy ani miny Twojego rozmówcy, więc ławo jest się rozgadać. Nie jest to mile widziane – Twoje odpowiedzi powinny być konkretne i trafiać w punkt.

Zaplanuj więcej czasu na rozmowę            

Rozmowy telefoniczne często trwają dłużej niż zakładamy. Miej to na uwadze, żeby uniknąć sytuacji, kiedy będziesz zmuszony kończyć rozmowę, bo jesteś np. umówiony u dentysty.

Notuj

Zrób sobie notatki, jakie pytania były Ci zadane i czego dowiedziałeś się od swojego rozmówcy. Przydadzą Ci się na kolejną rozmowę.

Nie daj o sobie zapomnieć

Bardzo profesjonalne będzie, kiedy w ciągu 24-48 godzin napiszesz e-mail z podziękowaniem za możliwość odbycia rozmowy. W tytule napisz swoje imię i nazwisko oraz stanowisko, na które aplikujesz. To twój okazja, żeby pokazać, że jesteś nadal zainteresowany.

Przeprowadzałam wiele rozmów rekrutacyjnych przez telefon i również nie raz byłam rekrutowana w ten sposób. Pamiętaj, że wspólnie możesz ustalić termin rozmowy z rekruterem.  W ten sposób masz szansę się dobrze przygotować. O wiele bardziej ceni się kandydatów, którzy nie obawiają się poprosić o zmianę terminu rozmowy niż tych, którzy chcą rozmawiać od razu i robią to byle jak.

Daj znać w komentarzu, czy te rady są przydatne, jeśli masz doświadczenia z rozmową o pracę przez telefon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *