NIE MAM PRACY, SZUKAM!, TRACĘ PRACĘ

TRACĘ PRACĘ. CZ. III – SZUKAM. AKTYWNIE!

Witaj, mam nadzieję, że znudziło Ci się już bycie na bezrobociu i postanowiłeś poszukać nowego zajęcia. W części III cyklu „Tracę pracę” weźmiemy na warsztat aktywne poszukiwanie pracy.

Wielokrotnie rozmawiałam z osobami, które bez pracy pozostawały bardzo długo, za długo. Miały zawód, miały doświadczenie, a pracy nie… Na moje pytanie o przyczynę tak długiego przestoju odpowiadały, że nikt się z nimi nie chciał skontaktować, jak wysyłali CV. Zapytałam „jak szukaliście pracy”, no i nie raz zdębiałam, bo wyglądało to mniej więcej tak:

 • Joanna w poniedziałek kupowała gazetę, bo jest dodatek o pracy, wysyłała parę CV – nie, nie uaktualniała go, bo przecież ostatnio tylko rok pracowała – nie opłacało jej się dopisywać kolejnego punktu w CV
 • wtorek, środa, czwartek, piątek – czekała, aż ktoś zadzwoni, czasami zapominała naładować telefon i może wtedy akurat ktoś dzwonił?
 • w sobotę przeglądała strony w internecie, ale właściwie to sama nie wiedziała, gdzie szukać
 • w poniedziałek znowu kupowała gazetę i wysyłała parę CV…

Dzisiaj, mimo sloganów „praca szuka człowieka” znalezienie oferty, która nas zainteresuje nadal wymaga postawy aktywnej. W dzisiejszych realiach trzeba walczyć o swoje i pokazać światu, że oto jestem – kandydat (prawie) doskonały.

Pokażę Ci  10 sposobów, jak zaistnieć na rynku pracy.

Sprawdź, co oferuje urząd pracy

W poprzednim artykule wspominałam, że dzisiejszy urząd to nie miejsce wypłaty „kuroniówki”, a ten, kto tak nadal myśli – zdziwi się, jakie formy wsparcia osób bezrobotnych są oferowane. Oto kilka z nich:

 1. Szkolenia i inne formy podnoszenia kwalifikacji
 2. Bon Szkoleniowy
 3. Przygotowanie zawodowe dorosłych
 4. Staże
 5. Praktyki absolwenckie
 6. Prace interwencyjne
 7. Roboty publiczne
 8. Prace społecznie użyteczne

Do tego można dodać wsparcie finansowe dla osób bezrobotnych, które chcą założyć działalność gospodarczą. Moim zdaniem warto zainteresować się którąś z powyższych form, szczegółowe informacje znajdziesz w swoim urzędzie pracy.

Rejestracja w portalach społecznościowych o tematyce pracy

Facebook świata ludzi pracy to LinkedIn – masz tam konto? A na Goldenline? Widziałeś Profeo? Są to fajne miejsca, żeby zaistnieć zawodowo w sieci. Dotyczą jednak pracowników biurowych lub stanowisk specjalistycznych. Jeśli właśnie jesteś w tej grupie poszukujących – zadbaj o profesjonalne zdjęcie (absolutnie odradzam z ostatniej imprezy) i opisz chronologicznie swoje dotychczasowe doświadczenie i nabyte umiejętności. Używaj nazw stanowisk takich, jakie miałeś w dokumentach – nie wymyślaj pokrewnych. W tym wypadku nie musisz być kreatywny. Rekruterzy wyszukują kandydatów właśnie po nazwach stanowisk.

Strony internetowe pracodawców

Większość firm prowadzi na swoich stronach zakładki typu „kariera”. Dają one możliwość, aby przesłać firmie swoją aplikację. Uprzedzę Twoje pytanie – tak, działy HR lub inne osoby, do których ta korespondencja dociera, czytają przesłane przez Ciebie dokumenty. W dobrym tonie jest, że dostajesz odpowiedź od firmy – wtedy też masz pewność, że Twoja aplikacja dotarła. Jeśli nie od razu, to w momencie, kiedy firmy rozpoczynają rekrutacje, przeglądają najpierw własną bazę CV. Możesz się w niej znaleźć! Wysyłając firmie aplikację nie zaszkodzi, kiedy dopiszesz kilka zdań od siebie, np. dlaczego aplikujesz do tej firmy, skąd ją znasz. Każda firma jest łasa na mile słowa od kandydatów. Błagam Cię tylko – nie pisz tekstów typu „nigdzie mnie nie chcą więc już wysyłam nawet do Was” – w takim wypadku lepiej już nic nie pisz…

Rejestracja na stronach agencji rekrutacyjnych

Podobnie ma się sprawa, jak z rejestracją na stronach firm, tyle, że agencje rekrutacyjne posiadają w swojej ofercie kilkanaście, kilkaset ofert od różnych firm. Sugeruję, aby rejestrować się w znanych i sprawdzonych na rynku agencjach, bo one ofert mają właśnie najwięcej, a też odpowiednio troszczą się o osoby, które mają w bazie; nie wspominając już o bezpieczeństwie Twoich danych osobowych. Wiesz, że Twój e-mail to też dana osobowa, która podlega szczególnej ochronie?

Portale z ogłoszeniami o pracy

Jest ich całe mnóstwo, a co za tym idzie, jakość też jest różna. Na tych, gdzie pracodawcy mogą umieszczać ogłoszenia bezpłatnie, uważaj, czy ogłoszenie nie obrosło kurzem – tzn. czy nie wisi na stronie już np. pół roku. Obserwuję tendencję rynkową do specjalizacji, tzn.dany rodzaj pracy pasuje bardziej do danego portalu. Np. na pracuj.pl większa część ogłoszeń dotyczy pracy biurowej. Większa, nie cała. Pracowników fizycznych łatwiej znajdziemy na olx, czy gratce. Jest też cała masa serwisów lokalnych.

Nie bój się wcisnąć „aplikuj” pod ogłoszeniem, które Ci przypadło do gustu. To typ formularza używany przez daną firmę do rekrutacji. Zazwyczaj podaje się imię i nazwisko, mogą być pytania o doświadczenie, znajomość języka. Kilka pytań,nie więcej. Dołączasz CV. Wysyłasz.

Wizyta na targach pracy

W wielu miastach od kilku lat odbywają się „targi pracy”, „targi kariery”. Warto w nich uczestniczyć, bo wystawiają się na nich firmy, które poszukują pracowników. Oprócz kilkunastu smyczek z logo, paru długopisów możesz też znaleźć pracę. Nie tylko biurową, też fizyczną. Na targach jest pełen przekrój możliwości. Co niezwykle istotne – masz możliwość porozmawiać z przedstawicielem danej firmy od razu, na żywo.

Pomyśl zatem, czy nie warto wydrukować sobie kilka egzemplarzy swojego CV i zostawić je wybranym przez Ciebie pracodawcom od razu – na targach. Warto! Dla pracodawcy to jest też sygnał, że szukasz aktywnie i jesteś przygotowany. Duży plus dla Ciebie. Drobna rada – niech to CV będzie w koszulce foliowej, w kopercie, nie pozginane i nie wyjęte z tylnej kieszeni spodni.

Szukanie informacji o nowych firmach

Czytałeś ostatnio w gazecie, może słyszałeś od znajomych, że w Twoim regionie otwiera się nowa firma? Wyślij im swoje CV. Dlaczego nie? Nawet, jeśli firma nie ogłosiła jeszcze światu, że poszukuje pracowników, bądź tym pierwszym, który się do nich zgłosi. Zdobądź dane kontaktowe lub pofatyguj się osobiście i zostaw CV na ochronie, w sekretariacie. Jak to poważna firma to będzie wiedzieć, co dalej z tym zrobić.

Fora branżowe

Jeśli jesteś specjalistą w jakimś obszarze poszukaj forów branżowych i komentuj, wypowiadaj się, dyskutuj. Mądrze i na temat. Pamiętaj, żebyś podpisywał się swoim imieniem i nazwiskiem. Rekruterzy również przeszukują fora w poszukiwaniu specjalistów. Nie znajdą Cię, jeśli będziesz używać „nicka”, poza tym osoba, która pojawia się na forach z imienia i nazwiska jest profesjonalna i nie boi się ujawniać, a co za tym idzie, z pewnością przemyśli zanim coś napisze.

Własna siatka kontaktów

Odgrzeb stary wizytownik, przejrzyj „znajomych nieznajomych” z Facebooka, zapytaj sąsiadów. Zapewniam Cię, nadal jedną z najbardziej skutecznych metod rekrutacji jest tzw. polecenie. Pracodawcy łaskawszym okiem patrzą na kandydatów, których poleci im ich dobry pracownik, więc możesz na tym tylko skorzystać. Poza tym znajomi mogą podpowiedzieć Ci, co się akurat dzieje w ich firmach, jakich pracowników firma szuka, czy warto aplikować. Będziesz mieć również w miarę wiarygodne „sprawozdanie” z tego, jak się w danym miejscu pracuje. Piszę „w miarę”, bo pamiętaj, ze będzie to opinia bardzo subiektywna i może zależeć od wielu czynników, które mogą Cię dotyczyć lub nie. Pytając znajomych, nie zadawaj pytań typu „opowiedz jak Ci się pracuje”, tylko „powiedz mi, o której zaczynasz pracę”, „ile osób pracuje w Twoim dziale” – staraj się uzyskać informacje, a nie opinie.

Pomogłam? Znalazłeś już ofertę, która Cię zainteresowała?

Czas na porządne CV! Co prawda w artykule wielokrotnie wspominam o CV tak, jakby ono już było, ale przyjrzyjmy się mu, czy na pewno Twoje dossier jest napisane tak, że pracodawca nie wyrzuci go do kosza po przeczytaniu pierwszej linijki od góry? O tym będzie kolejny artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *