NIE MAM PRACY, SZUKAM!, TRACĘ PRACĘ

TRACĘ PRACĘ. CZ. I – ROZWIĄZANIE UMOWY O PRACĘ

Tracę pracę. No właśnie. I co teraz?…

Od dzisiejszego wpisu rozpoczynam cykl porad pod tytułem „Tracę pracę – i co dalej?”. Będzie o tym, w jaki sposób pracodawca może się z Tobą rozstać, w jakie dokumenty musi Cię wyposażyć zanim zamkniesz drzwi z drugiej strony, gdzie powinieneś zgłosić się po utracie pracy, co z Twoim ubezpieczeniem no i oczywiście – gdzie i jak szukać nowego zajęcia. Trochę tego jest, prawda? Dlatego właśnie podzieliłam temat na kilku wpisów, żeby łatwiej było to przełknąć.

Dobra, zaczynajmy.

Dziś będzie o tym, w jaki sposób pracodawca może powiedzieć Ci „goodbye”. Nie mylić z tematem, w jaki sposób Ty możesz pożegnać się ze swoim „panem”.

Nie będzie naukowo i z cytowaniem paragrafów – to możesz sobie zawsze sprawdzić w przepisach. Będzie przede wszystkim prosto i zrozumiale.

Do rzeczy.

Dokumenty – czyli rozstanie zgodnie z prawem

Zacznijmy od umów o pracę.

Pokażę Ci dwie, najczęściej używane przez pracodawców, formy rozwiązania umowy. Z racji tego, że na rynku najwięcej jest umów zawartych na czas określony i nieokreślony, na nich się skupię. Jeśli masz inny rodzaj umowy i interesuje Cię ten temat – napisz do mnie – odniosę się konkretnie do interesującej Cię umowy.

Porozumienie stron

Jest to obopólna zgoda na rozwiązanie umowy z terminem uzgodnionym przez strony. Jak sama nazwa wskazuje – Ty i pracodawca porozumiewacie się, co do rozwiązania łączącej Was umowy.

Zawsze podkreślam pracownikom fakt, że jest to forma, na którą muszą zgodzić się obie strony umowy, bez zgody – nie możemy mówić o porozumieniu. Termin rozwiązania umowy może być dowolny, ale znowu – ustalony przez obie strony.

Podsumowując – Ty i pracodawca musicie dojść do porozumienia. Porozumienie stron ma swoje konsekwencje przy rejestracji w urzędzie pracy – o tym będzie wkrótce.

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony i nieokreślony – (przypominam, że w naszym przypadku omawiamy wypowiedzenie złożone Tobie przez pracodawcę)

Wypowiedzenie to czynność jednostronna. Pracodawca informuje Cię o wypowiedzeniu umowy. Nie masz tu nic do gadania. Ważne jest natomiast to, że przy wypowiedzeniu musi być zachowany okres wypowiedzenia, który określony jest w Kodeksie Pracy. Okres ten zależy od Twojego stażu u danego pracodawcy (nie sumuje się z poprzednimi okresami zatrudnienia w innych firmach). W obecnym stanie prawnym (na dzień pisania tego artykułu) mamy następujące okresy wypowiedzenia:

– 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

– 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

– 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Nie ma przy tym znaczenia, czy masz umowę na czas określony czy na czas nieokreślony. Okresy wypowiedzenia są takie same.

Jednak te dwa rodzaje umów różnią się od siebie – w przypadku umowy na czas określony – pracodawca nie musi podawać w piśmie, które Ci wręcza, powodu swojej decyzji.

Gdy masz umowę na czas nieokreślony – taki powód musi się już tam znaleźć. I to powód konkretny, poparty faktami. Popularne jeszcze do niedawna sformułowanie „utrata zaufania” dziś już nie jest traktowane jako powód rozwiązania umowy. Dokładny opis tego, co się stało, kiedy się stało i jakie to miało konsekwencje – to są konkretne argumenty.

Widziałam różne argumentacje – na 3 zdania i na 3 strony. I wszystkie były dobre. Nie ilość, a jakość w tym przypadku jest najważniejsza.

Pracodawca poprosi Cię o podpis na jednej kopii wypowiedzenia. Nie myśl sobie, że skoro nie podpiszesz to Cię ono ominie. To tak nie działa. Jeśli spotkacie się później w sądzie (bo do tego z pewnością dojdzie) i będziesz próbował udowodnić nieprawdę, że nie dostałeś wypowiedzenia, bo Cię nie było w pracy – pomyśl najpierw o tym, ile osób Cię widziało w tym dniu, na ilu kamerach zostałeś uwieczniony. Szczerze odradzam. Zwróć uwagę, ile osób będzie przy wręczaniu Ci wypowiedzenia. Założę się, że co najmniej dwie. Oczywiście – jesteś ważny dla firmy i aż dwie osoby chcą Ci podziękować za współpracę, ale to przede wszystkim świadkowie skutecznego doręczenia wypowiedzenia, gdyby przyszło Ci do głowy wstać i uciec. Pracodawca sporządzi notatkę, a wypowiedzenie wyśle Ci pocztą, listem poleconym. Skutecznie.

O przypadkach ludzkiej głupoty rozpisywać się nie chcę, ale wspomnieć muszę, że w przypadku rażącego naruszenia swoich obowiązków lub karygodnego zachowania – pracodawca może Cię natychmiast zwolnić z pracy. Mam tu na myśli np. pojawienie się w pracy po paru drinkach. Niejednokrotnie słyszałam „ szefie, ale ja wczoraj tylko jedno piwo wypiłem”. Czuć na kilometr, alkomat wariuje. Nie bądźmy śmieszni. W takich przypadkach zwalnia się natychmiast. Po takim wybryku pozostanie Ci pamiątka – Twoje świadectwo pracy będzie zawierać informację, że umowa została rozwiązana z winy pracownika – z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Pomyśl, czy warto, zanim zdecydujesz się na taki krok.

Umowę rozwiązuje się również z przyczyn zdrowotnych, kiedy lekarz medycyny pracy nie dopuści pracownika do wykonywania pracy na konkretnym stanowisku.

Możesz też stracić uprawnienia niezbędne w Twojej pracy – to też jest powodem rozwiązania umowy. Wyobraź sobie kierowcę w firmie transportowej, który stracił prawo jazdy. Będzie zmuszony do poszukania innego zajęcia.

Nie można natomiast wypowiedzieć umowy pracownikowi, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim i który podlega ochronie przedemerytalnej. Przeczytaj uważnie – nie można wypowiedzieć, ale jeśli masz umowę na czas określony i termin jej zakończenia przypada na dzień, w którym jesteś np. na L-4 (zwolnienie lekarskie) to pracodawca nie ma obowiązku przedłużyć Ci umowy. Wiele osób tego nie rozumie, a przecież jest różnica między wypowiedzeniem umowy, która jeszcze trwa, a jej zakończeniem. Termin zakończenia umowy zawartej na czas określony znajdziesz w swojej umowie, jeśli właśnie taki rodzaj umowy posiadasz. Sprawdź!

Wiem z doświadczenia, że ludzie nie czytają umów, a potem są w szoku, że pracodawca ich „zwalnia”, skoro oni – biedni i chorzy, od trzech miesięcy na L-4, nie mieli nawet jak odebrać z poczty listu, bo przecież wyjechali do Niemiec. Przejaskrawiam – wiem. Chcę tylko, abyś zrozumiał, o co mi chodzi.

Ok. Masz już wypowiedzenie. Pracujesz dalej w okresie wypowiedzenia lub nie. O tym musisz zostać poinformowany przez pracodawcę. W większości przypadków – jeśli pracownikowi daje się wypowiedzenie to z doświadczenia wiem, że dalej już raczej pracownik nie pracuje. Albo idzie na urlop albo zwalnia się go ze świadczenia pracy. Ale o tym zdecyduje Twój pracodawca.

Zachowaj się uczciwie – oddaj pracodawcy, co do niego należy. Mam tu na myśli powierzony Ci sprzęt, odzież, wyposażenie. Jeśli tego nie zrobisz to:

– po pierwsze, pracodawca może Cię obciążyć wartością tegoż sprzętu (sprawdź, czy masz taki zapis w umowie lub innym dokumencie od pracodawcy),

– po drugie – może zgłosić na policję kradzież (jeśli nie oddasz cennych narzędzi),

– po trzecie – stracisz swoje dobre imię!

Nie warto.

Wiem, że jesteś zły, że uważasz, że zwalnia się Ciebie niesłusznie, ale zatrzymywanie cudzych rzeczy w każdej sytuacji jest przywłaszczeniem i nic Cię nie usprawiedliwia. Swoich praw możesz dochodzić w inny sposób.

Świadectwo pracy

Pracodawca nie może wstrzymać wydania Ci świadectwa pracy, nawet, jeśli zatrzymałeś sobie jego rzeczy. Świadectwo pracy to dokument, który zamyka Twoją historię w firmie. Powinieneś je otrzymać w dniu, w którym kończysz pracę.

Uwaga! – jeśli idziesz na tygodniowy urlop w okresie wypowiedzenia i fizycznie kończysz pracę np. dziś to jednak formalnie kończysz dopiero po urlopie. Dopiero wtedy przestajesz być pracownikiem i dopiero wtedy należy Ci się świadectwo. Z powierzonego sprzętu możesz się rozliczyć przed urlopem.

Jeżeli nie odbierzesz świadectwa w dniu zakończenia pracy (możesz też upoważnić kogoś pisemnie, aby zrobił to za Ciebie), to firma w ciągu 7 dni od daty zakończenia współpracy musi przesłać Ci świadectwo pocztą (poleconym) lub kurierem.

Niedopełnienie tego obowiązku może pracodawcę sporo kosztować.

Na tym ten wpis zakończę. Mam nadzieję, że dotrwałeś do tego momentu. Jeśli Ci nadal mało – napisz do mnie, co proponujesz rozwinąć.

W kolejnym artykule dowiesz się, co powinieneś zrobić w dalszej kolejności i gdzie się udać. Zapraszam!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *