CZAS NA ZMIANY

TWOJA PRACA – JAKOŚĆ CZY JAKOŚ?

Każdy czasami ma dość pracy albo dość w pracy, ale jeśli to „dość” trwa zbyt długo to już gorsza sprawa. Dostajemy wynagrodzenie za jakość swojej pracy, a nie za to, że jakoś ją wykonujemy.

Pracownikom, którzy „jakoś” stawiają przed „jakość” mówi się, prędzej czy później, „do widzenia” w bardziej lub mniej wulgarny sposób. Chciałabym, abyś w chwilach słabości potrafił odnaleźć sposoby, aby wrócić na ścieżkę jakości lub inaczej – efektywności i jakości swojej pracy.

Mam dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci wrócić na jasną stronę mocy. Oto one:

Planuj swój dzień pracy

Zrób listy spraw do załatwienia; dziś planuj na jutro, przygotuj plan na tydzień, miesiąc, możesz nawet pokusić się o plan roczny – pamiętaj tylko, żeby go systematycznie weryfikować. Planuj mądrze – realne i elastycznie. Zbyt ambitny plan przynieść może całkiem odwrotny skutek – zniechęcisz się brakiem realizacji i przestaniesz go robić…

Zajmuj się jedną sprawą w danym momencie

Wielozadaniowość nie świadczy o naszym geniuszu, raczej o braku umiejętności organizacji własnej pracy.

„Zrób to od razu” lub zaplanuj na konkretny termin

Jeśli sprawa, z którą przyjdzie Ci się zmierzyć nie zajmie Ci więcej niż pięć minut – zrób to od razu! Nie odkładaj drobnych spraw, bo w pewnym momencie ich nadmiar Cię przytłoczy.

Doprowadzaj sprawy do końca

Jeżeli zaczniesz pracować nad danym tematem – skończ go – nie przerywaj w trakcie, bo kiedy ponownie do niego wrócisz – będziesz musiał przypominać sobie, co i jak zrobiłeś do tej pory i zmarnujesz na to sporo czasu.

Najpierw obowiązki potem przyjemności

Na język pracy można to przetłumaczyć: najpierw robimy rzeczy trudne, mniej dla nas przyjemne, a potem łatwiejsze, te, które sprawiają nam przyjemność. Mamy tendencję do „odkładania na bok” spraw trudnych, nieprzyjemnych, tych, które robimy z musu – nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ nasza niechęć do ich zrobienia wzrasta wprost proporcjonalnie do ilości tych zadań.

Czy na pewno rozumiesz?

Kiedy przekazujesz jakieś zadanie do wykonania lub otrzymujesz zadanie – upewnij się, ze jest ono zrozumiale dla osoby, która ma je wykonać i obu stronom chodzi o to samo. Nie ma nic gorszego jak napracować się nad czymś, a potem usłyszeć: „super, ale nie o to chodziło – musisz to zrobić jeszcze raz”. Poziom frustracji wzrasta wtedy błyskawicznie, nie wspominając już o marnotrawstwie czasu.

Wystarczy?

Jasne, że nie! W takim razie lecimy dalej:

Zrób listę priorytetów

Staraj się zawsze wykonywać zadania w momencie, kiedy są jeszcze ważne, a nie już pilne. Ciągle „gaszenie pożarów” z pewnością przyprawi Cię o kilka siwych włosów, a oprócz tego wprowadzi chaos. Poza tym jest masa innych – nagłych – „na wczoraj” spraw, których z całą pewnością nie unikniemy.

Porządek na biurku, porządek w komputerze

„Artystyczny nieład” nie jest ani w modzie, ani nie ułatwia pracy. U jednego z moich byłych pracodawców panowała zasada, że wychodząc po skończonym dniu pracy bezwzględnie należy opróżnić blat biurka – mógł na nim zostać tylko komputer. Jakże byłam zdziwiona, gdy szefowa upomniała mnie, ze permanentnie zostawiam kalendarz (nota bene służący mi do planowania mojej pracy).

Wtedy byłam zaskoczona, teraz, z perspektywy czasu, uważam to za pewnego rodzaju wymuszone „podsumowanie dnia” – bo chcąc czy nie chcąc ”papiery” trzeba przejrzeć zanim się je gdzieś odłoży, a jak już się ma je w rękach to łatwiej oddzielić „zamknięte sprawy” od tych bieżących. I chociaż pobudki pracodawcy wiązały się z ułatwieniem pracy ekipie sprzątającej, to jednak efekt organizacyjny też przy okazji wystąpił.

Archiwizuj elektronicznie

Co się tylko da. Pewnie typ człowieka zwany potocznie „zbieraczem” będzie miał z tym problem, ale błagam – trzeba się przemóc. Kopie zapasowe dysków są już standardem, a trzymanie dokumentów dopóty, dopóki nie staną się tak żółte, że aż nieczytelne nie jest już widocznym dowodem ilości naszej pracy. Pomijam tu oczywiście dokumenty, które ze względu na przepisy prawa musza być przechowywane odpowiednia ilość czasu – no, ale zakładam, że nikt akt personalnych pięćdziesiąt lat na biurku trzymać nie będzie. Znam tylko jedną jedyną osobę, która w stercie projektów (ok 100 szt.) rozrzuconych na niewielkim stole potrafi powiedzieć, że ten projekt, o który nam właśnie teraz chodzi leży siedemnasty w kolejności od dołu. Wyjątek potwierdza regułę.

Podziel swój dzień na zadania

Np. rano maile, w południe spotkania, a potem telefony i korespondencja. Jeżeli to możliwe w Twoim przypadku, to moim zdaniem, jest to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na poprawę własnej efektywności.

Zrezygnuj z „rozpraszaczy uwagi”

Sprawdzanie, co minutę, maila, obecność na czacie, czy w portalach społecznościowych zdecydowanie rozprasza nasza uwagę i nie pozwala skupić się na zadaniu Zachęcam więc do korzystania z funkcji „do not disturb”, która jest dostępna w większości komunikatorów używanych w firmach. Pamiętaj oczywiście o tym, ze czasami musisz być „available”, nie ma co więc z tym całkowitym wyłączeniem się przesadzać – i tak wszyscy wiedzą, że ciągle pracujesz nad ważnymi sprawami.

Jeśli problemem są przeciągające się spotkania, podczas których niewiele się ustala – porozmawiaj z koleżankami i kolegami, czy może warto ustanowić „godziny bez spotkań” lub spotkania na stojąco – gwarantuję, że nie będą one wtedy trwały więcej niż 30 minut.

Przerwy w pracy

Przerwy na kawę, czy na pogaduchy z koleżanką z innego działu wykorzystuj, jako swoją nagrodę za wykonaną pracę – wtedy kawa będzie miała wyjątkowy smak, a i odpoczynek po dobrze wykonanym zadaniu Ci się, jak najbardziej, należy.

Urządź optymalnie i przyjemnie swoje miejsce pracy

Nie mam tu na myśli wniosku do szefa o osobny gabinet na 50-tym piętrze biurowca na Manhattanie – bo i tam może pracować się źle, jeśli temperatura będzie nieodpowiednia, jeśli oświetlenie nie będzie naturalne lub najbardziej do niego zbliżone, jeśli widok monitora lub sterty dokumentów będzie przesłaniał Ci „cały świat” – pamiętaj o tym!

I na koniec – myślałeś kiedyś o pracy wcześnie rano? Wcześniej niż inni zaczynają. Wiele osób tak robi. Rano jesteśmy wypoczęci, nieprzytłoczeni ogromem spraw, mamy otwarty i rześki umysł, a w biurze/ domu jest cicho… Ja osobiście najlepsze pomysły mam właśnie rano.

To już wszystko, co dla Ciebie mam – nawet, jeśli skorzystasz tylko z kilku wskazówek, to z pewnością przełożą się one na lepszą jakość Twojej pracy.

Wykorzystaj to!

1 thought on “TWOJA PRACA – JAKOŚĆ CZY JAKOŚ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *