CZAS NA ZMIANY

WORK LIFE BALANCE – CZY W OGÓLE ISTNIEJE?

Postanowiłam przyjrzeć się dzisiaj tematowi „work life balance”. Tak, wiem, że to temat rzeka i co opinia to inna, ale może moje przemyślenia skłonią Cię do spojrzenia na Twój własny „work life balance”?

Długo o historii problemu rozpisywać się nie będę. Wspomnieć warto, że, jak, większość tematów związanych z pracą, i ten aspekt pojawił się najpierw za oceanem, a konkretnie w USA – jakieś 40 lat temu. Wszystko zaczęło się od obserwacji pracowników, którzy wraz ze wzrostem swojej organizacji, poświęcali na pracę coraz więcej czasu. W pewnym jednak momencie, jak określilibyśmy to dzisiaj – nastąpił punkt przegięcia – zaczęła spadać efektywność, produktywność, a rosła frustracja. Tak było w USA. W Japonii nazwano nawet  zjawisko śmierci z przepracowania – „Karoshi”, które pochłonęło tysiące ofiar.

A wszystko rozbija się właśnie o ten punkt przegięcia …

Tylko przegięcia czego? Pracy? Życia?

O ile strona „praca” w tym równaniu jest dość łatwa do zdefiniowania, o tyle drugi obszar -„życie” już taki prosty nie jest. A to za sprawą tego, że określamy w nim nasze wzorce, mentalność, przyzwyczajenia, priorytety, potrzeby, wartości i przekonania.

8 godzin i koniec

Jeszcze kilka lat temu dość powszechnie i głośno nawoływano do postawienia jasnej granicy między „8-16” a „16-24”. Dziś już tak nie jest.

Moim zdaniem nie można „zostawić” domu w momencie przekroczenia progu biura. Tak samo nie jesteś w stanie „zdeletować” z głowy wszystkich spraw, którymi zajmujesz się w pracy. Nie daj Boże, jeśli jeszcze ktoś Cię, delikatnie mówiąc, zdenerwował – i to na sam koniec pracy. Tłumienie w sobie naturalnej potrzeby „wygadania się” komuś bliskiemu lub chociażby znajomemu rodzi wewnętrzną agresję, którą siłą rzeczy wyładowujemy w domu – na Bogu ducha winnych najbliższych nam osobach. Na ich pytanie o przyczynę takiego dziwnego zachowania – odpowiadamy przez zaciśnięte zęby, że wszystko OK i nic się nie dzieje.

Czy nie łatwiej byłoby upuścić z siebie trochę pary? Nam by zdecydowanie pomogło, a i bliscy zrozumieliby przyczynę; niewykluczone też, że podsunęliby jakiś pomysł na rozwiązanie problemu.

Co z tym balansem?

Co w takim razie z tym „balance”? Problemy z pracy w domu? A dlaczego nie?

Balans nie oznacza 50-50, balans oznacza taki poziom równowagi, który dla Ciebie jest w sam raz. To inaczej stan, w którym czujesz się dobrze – dajesz 100% siebie w pracy, w przerwie na kawę poobgadujesz z Ewką i Kryśką własnego męża, bo za głośno dziś chrapał, umówisz się do fryzjera, a w domu opowiesz, jaki to nowy, „interesujący” pomysł szef przekazał Ci dziś na zebraniu. Jak trzeba to i maila sprawdzisz o 20.00, nawet jeśli umknie Ci początek Twojego ulubionego serialu.  Jak trzeba. Jeśli lubisz swoją pracę, wykonujesz ją sumiennie i dobrze – to nie sprawi Ci to problemu – jestem o tym przekonana.

Uwaga! Nie popadajmy tylko w skrajności. Nie pozwól, aby Twoja praca stała się Twoją obsesją, nawet, kiedy twierdzisz, że jest Twoją pasją. Twój organizm i „głowa” dadzą Ci znak, jak zaczniesz „przeginać’.

Reset

Nie pociągniesz długo bez resetu – to pewne. A co jeśli prowadzisz własną firmę? Jak w takim przypadku odnaleźć balans, skoro praktycznie jesteś w pracy 24h na dobę?

Na prowadzenie własnych firm decydują się osoby, które świadomie wybierają taką drogę – mnóstwo czasu poświęconego na rozkręcenie biznesu, mnóstwo frustracji na początku, ciągłe nerwy i ciągłe bycie „online”. Wiedzą, po co to robią i zdają sobie sprawę, ile wyrzeczeń będzie ich to kosztować. Świadomie, zatem, akceptują pewien czasowy stan „przegięcia” – czasowy, bo przecież w długim okresie (kilku lat) tak nie pociągną.

W większości przypadków liczą na stabilizację po jakimś okresie. Wiedzą, że ich obecne poświęcenie da im określone korzyści w przyszłości. Naruszają swój teraźniejszy balans po to, aby za jakiś czas móc wrócić do równowagi lub nawet oddać z nawiązką, to, co sobie sami ukradli. Na pytanie – jak długo można trwać w naruszonym stanie równowagi – odpowiedzi nie ma – każdy, kto się tego dopuszcza sam wyznacza granice własnego dyskomfortu…

Znajdź swój stan równowagi – taki, który pozwoli Ci żyć w zgodzie z samym sobą. Powiedz DOŚĆ, gdy czujesz, że gubisz jakość swojej pracy, gdy poprzez dążenie do celu tracisz przyjemności życia, gdy gubisz po drodze wartości, którymi się kierujesz. Słuchaj siebie, bo tylko Ty wiesz najlepiej, jaki jest Twój balans…

Podziel się ze mną swoimi przemyśleniami w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *